Zapečené těstoviny s rajčatovou omáčkou, zeleninou a mozzarellou s jogurtovým salátem

06.08.2022

Tak tu máme opět víkend. Respektive trochu jinak - máme tu parný, těla rozpouštěcí víkend, během kterého určitě prudce klesá jak chuť, tak odhodlání nějak vyvařovat a trávit čas u sporáku. A přesně pro tyhle příležitosti skvěle fungují zapečená jídla. Pracná většinou moc nejsou, něco nakrájíte, smícháte a pak dáte zapéct s tím, že se o jídlo nemusíte moc starat. Možná jen zapneme stopky na mobilu, abychom si na jídlo nevzpomněli po hodině a půl s tím, že místo chutného pokrmu vyndáme z trouby ohořelé uhlíky vhodné tak akorát k přiložení do kamen. 

A přesně jedno takové jídlo tu pro Vás dnes mám. Jídlo pro ty, kteří mají rádi pokrmy plné zeleniny, rajčat, ještě trochu zeleniny a projistotu - dalších rajčat. Takže pokud nemáte rádi rajčata a nebo máte případně nějakou alergii na ně, pro dnešek se s Vámi rozloučím a popřeji Vám hezký den - fakt není důvod pokračovat ve čtení :D. No a je všeobecně známo, že s rajčaty docela romanticky souzní těstoviny s mozzarellou a že tahle kombinace dokáže vykouzlit takové malé "nebe v hubě" na italský způsob. Takže si uděláme zapečené těstoviny se zeleninou, tunou rajčatové omáčky a pěkně si to zasypeme sýrem. A aby těch rajčat nebylo málo, přidáme si ještě rajčatový salát s jogurtem. 

A proč? No protože rajčata...

Zapečené těstoviny s rajčatovou omáčkou, zeleninou a mozzarellou s jogurtovým salátem

Suroviny na 6 porcí

 • 500g těstoviny (semolina, celozrnné či žitné)
 • 4čl oleje
 • 1 velká cibule
 • 240g lilek
 • 5-6 stroužků česneku
 • 350g cuketa
 • sůl, pepř, bazalka
 • 2x konzerva sekaných rajčat
 • 200ml voda či vývar
 • 300g mozzarella
 • na salát 600g rajčata, 200g jogurt bílý s nižším obsahem tuku, sůl, pepř, sušený česnek, citrón

Postup přípravy:

Rozehřejeme si větší hrnec s olejem a dáme si zesklovatět najemno pokrájenou cibuli. Poté přidáme lilek s cuketou a prolisovaným česnekem, krátce opečeme, osolíme, opepříme a přidáme sušenou bazalku se sekanými rajčaty, podlijeme vývarem a necháme pod pokličkou na snížený plamen zhruba 20 minut provařit a případně dochutíme. Mezitím si uvaříme těstoviny a dáme si pozor, aby se nerozvařili - během pečení v omáčce ještě trochu změknou. Rozpálíme si troubu na 180° a připravíme si velkou zapékací misku. Do hrnce s omáčkou přidáme těstoviny, promícháme a vše přendáme do zapékací misky, kde směs pěkně rovnoměrně rozprostřeme. Posypeme strouhanou mozzarellou a dáme zapéct do trouby na prostřední mřížku na 15 minut, poté ještě 5 minut na zvýšený stupeň na 190°. Během pečení v troubě si nakrájíme rajčata, dáme do misky, smícháme s jogurtem, okořeníme, přidáme sušený česnek a zakápneme citrónem. Podáváme těstoviny se salátem.  

Tak případně dobrou chuť a už brzy u dalšího receptu na viděnou :)