Hráškovo-hrachová kaše s vaječnými muffiny

21.11.2022

Jistě jste si povšimli toho, že luštěniny jsou nedílnou a pravidelnou součástí mých receptů - a tedy i jídelníčku nejen mého, ale při shodě s klientem i při spolupráci s ním. Důvodem není jen zběsilá potřeba splňovat kritéria zdravého desatera, dvacatera, pyramid a doporučení "Jak na zdravé stravování" - ale i prostý fakt, že jsem jim docela přišel na chuť a vlastně si tak nějak zvykl je "nenásilně" a pravidelně zařazovat pro zpestření, různorodost jídelníčku a doplnění v nich hodnotných živin. 

Občas jsou to fazole a hrách, ale primárně poté čočka, kterou považuji osobně za takovou "nejtvárnější" a využívám jak červenou, belugu nebo zelenou, tak pro saláty tu konzervovanou. Zkrátka s ní nejsem omezen na pár receptů, jako je tomu u fazolí - možná má "kreativita" dosáhla svého nízkého stropu a múza už mě dávno nelíbá, ale já opravdu nenašel kromě kari a rajčatové omáčky variantu s fazolemi, která by mi po chuťové stránce vyhovovala stejně jako ty dvě zmíněné. Další výhody jsou navíc to, že ta červená je rychle hotová a v případě absence bezchybného hodinářského trávení netrávíte po její konzumaci hodiny nafouklý u stropu s tím, že Vás partner/ka musí přitahovat k zemi koštětem a zatěžkat cihlami, abyste se tam nevrátili. 

A konečně hrách, to je případ sám pro sebe - co jiného vymyslet než klasiku doplněnou o vejce, případně kousek masa s okurčičkou, že? Já však asi rok zpátky zkusil variantu dvou "H" a zkombinoval hrách s hráškem - a musím říci, že to hrachu docela prospělo a výsledek byl chuťově skvělý. Takže vyzkoušejte, nebudete litovat. Navíc, aby té kreativity nebylo málo, jsem si vyzkoušel celou přípravu nahrát a započal tak velkolepou kariéru youtubera. Takže recept zde, ale postup - to pěkně sčíhněte ve videu, ať mám co nejvíce views a jsem brzy na vrholu! :D

Příprava v receptu a suroviny na 5-6 porcí zhruba: 

Na hrách - 300g hrách, 4ks nové koření i bobkový list, 100 až 150ml mléko na rozmixování, sůl, majoránka 

Na hrášek - 450g hrášek, 2čl oleje, 2 cibule, 4-5x stroužky česneku, sůl, voda na podlití 

Na pečenou mrkev - 270g mrkev, 1čl oleje, sůl, oregano 

Na muffiny - 90g mrkev, 80g sekaný špenát, sůl, sušený česnek, 6 vajec


Tak případně dobrou chuť a už brzy u dalšího receptu na viděnou :)